cuirim

Cuirim is an example of a first-conjugation verb with a slender stem. Its verbal noun is cur /kirʹ/ or /kur/. The verbal adjective is curtha /kurhə/.

Audio files were read by Eoiní Mhaidhc Ó Súilleabháin, native speaker in the Cork Gaeltacht, August 10th-11th 2010.

Habitual present tense

affirmative form negative form
I cuirim audio kirʹimʹ ní chuirim audio nʹi: xirʹimʹ
you s. cuireann tú kirʹən tu: ní chuireann tú nʹi: xirʹən tu:
he cuireann sé kirʹən sʹe: ní chuireann sé nʹi: xirʹən sʹe:
we cuirimíd kirʹimʹi:dʹ ní chuirimíd nʹi: xirʹimʹi:dʹ
you pl. cuireann sibh kirʹən sʹivʹ ní chuireann sibh nʹi: xirʹən sʹivʹ
they cuirid siad kirʹidʹ sʹiəd ní chuirid siad nʹi: xirʹidʹ sʹiəd
one curtar kurtər ní curtar nʹi: kurtər

AÓL had cuirtear and cuirthar in the autonomous, with ní chuirtear in the negative. PUL had the forms above.

Simple past tense

affirmative form negative form
I do chuireas audio də xirʹəs níor chuireas audio nʹi:r xirʹəs
you s. do chuiris də xirʹisʹ níor chuiris nʹi:r xirʹisʹ
he do chuir sé də xirʹ sʹe: níor chuir sé nʹi:r xirʹ sʹe:
we do chuireamair də xirʹəmirʹ níor chuireamair nʹi:r xirʹəmirʹ
you pl. do chuireabhair də xirʹu:rʹ níor chuireabhair nʹi:r xirʹu:rʹ
they do chuireadar də xirʹədər níor chuireadar nʹi:r xirʹədər
one do cuireadh də kirʹəg níor cuireadh nʹi:r kirʹəg

The autonomous is not lenited.

Future tense

affirmative form negative form
I cuirfead, cuirfidh mé audio kirʹhəd, kirʹhi mʹe: ní chuirfead, ní chuirfidh mé audio nʹi: xirʹhəd, nʹi: xirʹhi mʹe:
you s. cuirfir, cuirfidh tú kirʹhirʹ, kirʹhə tu: ní chuirfir, ní chuirfidh tú nʹi: xirʹhirʹ, nʹi: xirʹhə tu:
he cuirfidh sé kirʹhi sʹe: ní chuirfidh sé nʹi: xirʹhi sʹe:
we cuirfimíd kirʹhimʹi:dʹ ní chuirfimíd nʹi: xirʹhimʹi:dʹ
you pl. cuirfidh sibh kirʹhi sʹivʹ ní chuirfidh sibh nʹi: xirʹhi sʹivʹ
they cuirfid siad kirʹhidʹ sʹiəd ní chuirfid siad nʹi: xirʹhidʹ sʹiəd
one curfar kurfər ní curfar nʹi: kurfər

AÓL had cuirfar in the autonomous and a cuirfar after the relative particle. PUL had the forms above. The autonomous is not lenited.

Conditional tense

affirmative form negative form
I do chuirfinn audio də xirʹhiŋʹ ní chuirfinn audio nʹi: xirʹhiŋʹ
you s. do churfá də xurfɑ: ní churfá nʹi: xurfɑ:
he do chuirfeadh sé də xirʹhəx sʹe: ní chuirfeadh sé nʹi: xirʹhəx sʹe:
we do chuirfimís də xirʹhimʹi:sʹ ní chuirfimís nʹi: xirʹhimʹi:sʹ
you pl. do chuirfeadh sibh də xirʹhəx sʹivʹ ní chuirfeadh sibh nʹi: xirʹhəx sʹivʹ
they do chuirfidís də xirʹhidʹi:sʹ ní chuirfidís nʹi: xirʹhidʹi:sʹ
one do curfí də kurfʹi: ní curfí nʹi: kurfʹi:

AÓL had chuirfá in the second-person singular. PUL stated he had both curfí with broad r and slender f and cuirfí with slender rf in the autonomous. AÓL had cuirfí and chuirfí, but generally chuirfí, with lenition.

Habitual past or imperfect tense

affirmative form negative form
I do chuirinn audio də xirʹiŋʹ ní chuirinn audio nʹi: xirʹiŋʹ
you s. do churthá də xurhɑ: ní churthá nʹi: xurhɑ:
he do chuireadh sé də xirʹəx sʹe: ní chuireadh sé nʹi: xirʹəx sʹe:
we do chuirimís də xirʹimʹi:sʹ ní chuirimís nʹi: xirʹimʹi:sʹ
you pl. do chuireadh sibh də xirʹəx sʹivʹ ní chuireadh sibh nʹi: xirʹəx sʹivʹ
they do chuiridís də xirʹidʹi:sʹ ní chuiridís nʹi: xirʹidʹi:sʹ
one do curtí də kurtʹi: ní curtí nʹi: kurtʹi:

AÓL had chuirteá in the second-person, and cuirtí and chuirtí in the autonomous. PUL had the forms above.

Imperative mood

affirmative form negative form
I cuirim audio kirʹimʹ ná cuirim audio nɑ: kirʹimʹ
you s. cuir kirʹ ná cuir nɑ: kirʹ
he cuireadh sé kirʹəx sʹe: ná cuireadh sé nɑ: kirʹəx sʹe:
we cuirimís kirʹimʹi:sʹ ná cuirimís nɑ: kirʹimʹi:sʹ
you pl. cuiridh kirʹigʹ ná cuiridh nɑ: kirʹigʹ
they cuiridís kirʹidʹi:sʹ ná cuiridís nɑ: kirʹidʹi:sʹ
one curtar kurtər ná curtar nɑ: kurtər

See comments above on curtar.

Present subjunctive

affirmative form negative form
I go gcuiread audio gə girʹəd nár chuiread audio nɑ:r xirʹəd
you s. go gcuirir gə girʹirʹ nár chuirir nɑ:r xirʹirʹ
he go gcuiridh sé gə girʹi sʹe: nár chuiridh sé nɑ:r xirʹi sʹe:
we go gcuirimíd gə girʹimʹi:dʹ nár chuirimíd nɑ:r xirʹimʹi:dʹ
you pl. go gcuiridh sibh gə girʹi sʹivʹ nár chuiridh sibh nɑ:r xirʹi sʹivʹ
they go gcuirid siad gə girʹidʹ sʹiəd nár chuirid siad nɑ:r xirʹidʹ sʹiəd
one go gcurtar gə gurtər nár churtar nɑ:r xurtər

See comments above on curtar. The subjunctive autonomous is lenited after nár.

Imperfect subjunctive

affirmative form negative form
I dá gcuirinn audio dɑ: girʹiŋʹ mara gcuirinn audio mɑrə girʹiŋʹ
you s. dá gcurthá dɑ: gurhɑ: mara gcurthá mɑrə gurhɑ:
he dá gcuireadh sé dɑ: girʹəx sʹe: mara gcuireadh sé mɑrə girʹəx sʹe:
we dá gcuirimís dɑ: girʹimʹi:sʹ mara gcuirimís mɑrə girʹimʹi:sʹ
you pl. dá gcuireadh sibh dɑ: girʹəx sʹivʹ mara gcuireadh sibh mɑrə girʹəx sʹivʹ
they dá gcuiridís dɑ: girʹidʹi:sʹ mara gcuiridís mɑrə girʹidʹi:sʹ
one dá gcurtí dɑ: gurtʹi: mara gcurtí mɑrə gurtʹi:

See comments above on curthá.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s