ceannaím

Ceannaím is an example of a second-conjugation verb with a medial -gh- throughout in the old spelling that has been retained only in the imperative and the preterite singular in Standardized Irish.  Its verbal noun is ceannach /kʹə’nɑx/. The verbal adjective is ceannaithe /kʹanihi/.

Audio files were read by Eoiní Mhaidhc Ó Súilleabháin, native speaker in the Cork Gaeltacht, August 10th-11th 2010.

Habitual present tense

affirmative form negative form
I ceannaím audio kʹa’ni:mʹ ní cheannaím audio nʹi: xʹa’ni:mʹ
you s. ceannaíonn tú kʹa’ni:n tu: ní cheannaíonn tú nʹi: xʹa’ni:n tu:
he ceannaíonn sé kʹa’ni:n sʹe: ní cheannaíonn sé nʹi: xʹa’ni:n sʹe:
we ceannaímíd kʹa’ni:mʹi:dʹ ní cheannaímíd nʹi: xʹa’ni:mʹi:dʹ
you pl. ceannaíonn sibh kʹa’ni:n sʹivʹ ní cheannaíonn sibh nʹi: xʹa’ni:n sʹivʹ
they ceannaíd siad kʹa’ni:dʹ sʹiəd ní cheannaíd siad nʹi: xʹa’ni:dʹ sʹiəd
one ceannaíthear kʹa’ni:hər ní ceannaíthear nʹi: kʹa’ni:hər

Simple past tense

affirmative form negative form
I do cheannaíos audio də xʹa’ni:s níor cheannaíos audio nʹi:r xʹa’ni:s
you s. do cheannaís də xʹa’ni:sʹ níor cheannaís nʹi:r xʹa’ni:sʹ
he do cheannaigh sé də xʹani sʹe: níor cheannaigh sé nʹi:r xʹani sʹe:
we do cheannaíomair də xʹa’ni:mirʹ níor cheannaíomair nʹi:r xʹa’ni:mirʹ
you pl. do cheannaíobhair də xʹa’ni:u:rʹ níor cheannaíobhair nʹi:r xʹa’ni:u:rʹ
they do cheannaíodar də xʹa’ni:dər níor cheannaíodar nʹi:r xʹa’ni:dər
one do ceannaíodh də kʹa’ni:g níor ceannaíodh nʹi:r kʹa’ni:g

Future tense

affirmative form negative form
I ceannód, ceannóidh mé audio kʹa’no:d, kʹa’no: mʹe: ní cheannód, ní cheannóidh mé audio nʹi: xʹa’no:d, nʹi: xʹa’no: mʹe:
you s. ceannóir, ceannóidh tú kʹa’no:rʹ, kʹa’no: tu: ní cheannóir, ní cheannóidh tú nʹi: xʹa’no:rʹ, nʹi: xʹa’no: tu:
he ceannóidh sé kʹa’no: sʹe: ní cheannóidh sé nʹi: xʹa’no: sʹe:
we ceannóimíd kʹa’no:mʹi:dʹ ní cheannóimíd nʹi: xʹa’no:mʹi:dʹ
you pl. ceannóidh sibh kʹa’no: sʹivʹ ní cheannóidh sibh nʹi: xʹa’no: sʹivʹ
they ceannóid siad kʹa’no:dʹ sʹiəd ní cheannóid siad nʹi: xʹa’no:dʹ sʹiəd
one ceannófar kʹa’no:fər ní ceannófar nʹi: kʹa’no:fər

Conditional tense

affirmative form negative form
I do cheannóinn audio də xʹa’no:ŋʹ ní cheannóinn audio nʹi: xʹa’no:ŋʹ
you s. do cheannófá də xʹa’no:fɑ: ní cheannófá nʹi: xʹa’no:fɑ:
he do cheannódh sé də xʹa’no:x sʹe: ní cheannódh sé nʹi: xʹa’no:x sʹe:
we do cheannóimís də xʹa’no:mʹi:sʹ ní cheannóimís nʹi: xʹa’no:mʹi:sʹ
you pl. do cheannódh sibh də xʹa’no:x sʹivʹ ní cheannódh sibh nʹi: xʹa’no:x sʹivʹ
they do cheannóidís də xʹa’no:dʹi:sʹ ní cheannóidís nʹi: xʹa’no:dʹi:sʹ
one do ceannófí də kʹa’no:fʹi: ní ceannófí nʹi: kʹa’no:fʹi:

AÓL has ní cheannófí.

Habitual past or imperfect tense

affirmative form negative form
I do cheannaínn audio də xʹa’ni:ŋʹ ní cheannaínn audio nʹi: xʹa’ni:ŋʹ
you s. do cheannaíthá də xʹa’ni:hɑ: ní cheannaíthá nʹi: xʹa’ni:hɑ:
he do cheannaíodh sé də xʹa’ni:x sʹe: ní cheannaíodh sé nʹi: xʹa’ni:x sʹe:
we do cheannaímís də xʹa’ni:mʹi:sʹ ní cheannaímís nʹi: xʹa’ni:mʹi:sʹ
you pl. do cheannaíodh sibh də xʹa’ni:x sʹivʹ ní cheannaíodh sibh nʹi: xʹa’ni:x sʹivʹ
they do cheannaídís də xʹa’ni:dʹi:sʹ ní cheannaídís nʹi: xʹa’ni:dʹi:sʹ
one do ceannaíthí də kʹa’ni:hi: ní ceannaíthí nʹi: kʹa’ni:hi:

Note: the second person singular can also be pronounced /də xʹa’ni:tɑ:/.The autonomous can be pronounced /də kʹa’ni:tʹi:/. AÓL had the /h/ pronunciation in similar words. He is likely to have lenited the autonomous form.

Imperative mood

affirmative form negative form
I ceannaím audio kʹa’ni:mʹ ná ceannaím audio nɑ: kʹa’ni:mʹ
you s. ceannaigh kʹanigʹ ná ceannaigh nɑ: kʹanigʹ
he ceannaíodh sé kʹa’ni:x sʹe: ná ceannaíodh sé nɑ: kʹa’ni:x sʹe:
we ceannaímís kʹa’ni:mʹi:sʹ ná ceannaímís nɑ: kʹa’ni:mʹi:sʹ
you pl. ceannaídh kʹa’ni:gʹ ná ceannaídh nɑ: kʹa’ni:gʹ
they ceannaídís kʹa’ni:dʹi:sʹ ná ceannaídís nɑ: kʹa’ni:dʹi:sʹ
one ceannaíthear kʹa’ni:hər ná ceannaíthear nɑ: kʹa’ni:hər

Present subjunctive

affirmative form negative form
I go gceannaíod audio gə gʹa’ni:d nár cheannaíod audio nɑ:r xʹa’ni:d
you s. go gceannaír gə gʹa’ni:rʹ nár cheannaír nɑ:r xʹa’ni:rʹ
he go gceannaídh sé gə gʹa’ni: sʹe: nár cheannaídh sé nɑ:r xʹa’ni: sʹe:
we go gceannaímíd gə gʹa’ni:mʹi:dʹ nár cheannaímíd nɑ:r xʹa’ni:mʹi:dʹ
you pl. go gceannaídh sibh gə gʹa’ni: sʹivʹ nár cheannaídh sibh nɑ:r xʹa’ni: sʹivʹ
they go gceannaíd siad gə gʹa’ni:dʹ sʹiəd nár cheannaíd siad nɑ:r xʹa’ni:dʹ sʹiəd
one go gceannaíthear gə gʹa’ni:hər nár cheannaíthear nɑ:r xʹa’ni:hər

Imperfect subjunctive

affirmative form negative form
I dá gceannaínn audio dɑ: gʹa’ni:ŋʹ mara gceannaínn audio mɑrə gʹa’ni:ŋʹ
you s. dá gceannaíthá dɑ: gʹa’ni:hɑ: mara gceannaíthá mɑrə gʹa’ni:hɑ:
he dá gceannaíodh sé dɑ: gʹa’ni:x sʹe: mara gceannaíodh sé mɑrə gʹa’ni:x sʹe:
we dá gceannaímís dɑ: gʹa’ni:mʹi:sʹ mara gceannaímís mɑrə gʹa’ni:mʹi:sʹ
you pl. dá gceannaíodh sibh dɑ: gʹa’ni:x sʹivʹ mara gceannaíodh sibh mɑrə gʹa’ni:x sʹivʹ
they dá gceannaídís dɑ: gʹa’ni:dʹi:sʹ mara gceannaídís mɑrə gʹa’ni:dʹi:sʹ
one dá gceannaíthí dɑ: gʹa’ni:hi: mara gceannaíthí mɑrə gʹa’ni:hi:

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s